چگونه نرخ تبدیل را افزایش دهیم

چگونه نرخ تبدیل را افزایش دهیم

نکته­ بسیار مهمی که اکثر مدیران سایت­ها و  افرادی که به دنبال کسب درآمد از اینترنت هستند از آن غافلند بهینه سازی نرخ تبدیل است.  بهینه سازی نرخ تبدیل به این معنی است که ما توانسته­ایم چند درصد از بازدیدکنندگان سایت را به خریدار محصول خود تبدیل کنیم و از آنها درآمد ایجاد کنیم. قطعا هدف از ایجاد هر کسب و کار اینترنتی کسب درآمد است و سایتی که محصولی برای فروش نداشته باشد و نتواند از سایت خود درآمد کسب کند، نمی­تواند به موفقیت دست پیدا کند.

بهینه سازی نرخ تبدیل سایت

بازدیدکننده خود ببهینه سازی نرخ تبدیل نسبت مستقیم با سود شما دارد و در صورتی که این فرآیند را به خوبی انجام دهید، با هزینه­ای بسیار اندک سود بسیار زیادی برای کسب و کار آنلاین خود ایجاد می­کنید.

در واقع هر سایت اینترنتی برای بدست آوردن بازدیدکننده باید هزینه کند و از روش­های مختلف به دنبال ایجاد ترافیک و افزایش اشد، در بسیاری از مواقع لازم است که برای تبلیغات هزینه انجام شود و در صورتی که هزینه تبلیغات را به تعداد بازدید حاصل از آن تبلیغ تقسیم کنیم، هزینه هر یک نفر بازدیدکننده از آن تبلیغ مشخص می­شود. اگر برای یک سایت فرضی، هزینه هر بازدیدکننده هدفمند را 1000 تومان در نظر بگیریم و از هر 100 نفر بازدیدکننده یک نفر خرید انجام دهد،

نرخ تبدیل ما یک درصد است و برای هر خریدی که از سایت انجام می­شود صد هزارتومان هزینه شده است و در صورتی که سود ما کمتر از این مبلغ باشد متضرر خواهیم شد.

اما اگر نرخ تبدیل خود را از یک درصد به پنج درصد افزایش دهیم، فروش ما پنج برابر خواهد شد و هزینه تبلیغات ما همان هزینه قبلی است و برای جبران هزینه تبلیغات به طور متوسط در هر فروش باید بیست هزارتومان سود کرده باشیم و اگر نرخ تبدیل را به بیست درصد افزایش دهیم، هزینه تبلیغات ما برای هر فروش تنها پنج هزارتومان خواهد بود.

پیچیده کردن فرآیندهای فروش و داشتن مراحل سخت و زیاد در وب سایت، یکی از عواملی است که باعث خواهد شد نرخ تبدیل شما کاهش پیدا کند. اگر سایت ما مراحل زیادی برای فروش داشته باشد، کاربران در مراحل مختلف از انجام عملیات مورد نظر صرف نظر می­کنند و این موضوع دلایل مختلفی دارد که از جمله آنها می­توان به پیچیدگی کار با سایت، کندی سایت، مردد بودن در پرداخت مبلغ و… اشاره کرد.

ساده­سازی فرآیندهای فروش و همچنین کوتاه کردن آنها می­تواند نرخ تبدیل را افزایش دهد و از طرف دیگر قرار دادن روش­های مختلف دستیابی به دکمه خرید در بهبود فروش سایت بسیار موثر است.

افزودن بخش راهنما در سایت و معرفی بخش­های مختلف به کاربران و مشخص کردن آنها می­تواند نرخ تبدیل شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. به عنوان مثال ایجاد یک ویدئوی آموزشی با زمان کوتاه که سایت شما و فرآیندهای آن را به کاربران معرفی می­کند می­تواند نرخ تبدیل شما را افزایش دهد.

کاربران اینترنتی با ذهنیتی که از قبل دارند به سایت شما مراجعه می­کنند و گرافیک، چیدمان و نحوه ارائه اطلاعات در سایت شما، اگر بر اساس ذهنیت قبلی آنها نباشد، می­تواند باعث شود که نتوانند با سایت شما کار کنند و به بخشی که می­خواهند دسترسی پیدا کنند.

نکته بعدی که می­تواند نرخ تبدیل را افزایش دهد، گرفتن آمار مناسب از کاربران سایت در جهت بهبود عملکرد آن است.

به عنوان مثال ممکن است شما لینک عضویت در سایت را در منوی بالای سایت قرارداده باشید از دید خودتان عضویت در سایت موضوعی مشخص و واضح باشد، اما کاربران سایت در پیدا کردن آن مشکل داشته باشند و به همین دلیل نتوانند عضو سایت شوند. راهکار مناسب در چنین حالتی گرفتن بازخورد از کاربران است، به عنوان مثال می­توانید موارد زیر را بررسی کنید:

  • آیا کاربران می­توانند به راحتی بخش عضویت در سایت یا خرید را پیدا بکنند؟
  • آیا کاربران می­توانند به راحتی عضو سایت شوند و مراحل آن به سادگی اجرا می­شوند؟
  •  آیا چیدمان بخش­های مختلف سایت مناسب است و موارد مهم­تر به سادگی در دسترس قرار دارند؟
  • آیا در توضیحات بخش­های مختلف، نکاتی که برای کاربران اهمیت دارد و سوالاتی که در ذهنشان هست پاسخ داده شده است؟
  • آیا گرافیک سایت به موضوع سایت ارتباط دارد و اعتماد مناسب را در کاربران ایجاد می­کند؟
  • مراحل خرید به میزان کافی ساده طراحی شده­اند؟ از چه روش­هایی می­توان آنها را بهبود داد؟
  • آیا وب سایت ما در تمام دستگاه­ها و تمام سیستم­های عامل به خوبی نمایش داده می­شود؟

سوالات فوق را می­توان از کاربران پرسید و بر اساس تجربه کاربران سایت و انجام آزمایش­های مختلف مانند آزمایش A/B که در مقالات قبل در مورد آن صحبت کردیم، بهترین حالت را انتخاب کرد. یکی از روش­های مرسوم برای این کار cart sorting نام دارد. در این روش بخش­های مختلف سایت بر روی کارت­ نوشته می­شود و از کاربران خواسته می­شود تا این کارت­ها را به سلیقه خود در صفحه قرار دهند تا بهترین حالت ایجاد شود. سپس بر اساس آمار و اطلاعات بدست آمده از کاربران، بهترین حالت چیدمان سایت مشخص می­شود.

نکته دیگری که در بهینه سازی نرخ تبدیل اهمیت دارد، ایجاد روش­های مختلف دسترسی به بخش­های مختلف و حتی ایجاد روش­های مختلف ارسال و پرداخت اینترنتی است. با انجام این کار به کاربران مختلف اجازه می­دهیم تا از روشی که به آن علاقمند هستند، کار را انجام دهند و این موضوع نرخ تبدیل ما را بهبود خواهد بخشید. به عنوان مثال ممکن است برخی از مشتریان تمایل به پرداخت آنلاین داشته باشند و برخی دیگر تمایل به پرداخت به صورت حضوری و در صورتی که ما در سایت هر دو روش را داشته باشیم می­توانیم به هر دو گروه خدمات ارائه کنیم و مشتریان را از دست نخواهیم داد.

با بهبود و ساده سازی مراحل کار و در نظر گرفتن نیازها و خواسته­های کاربران می­توانیم نرخ تبدیل سایت خود را بهبود داده و فروش خود را افزایش دهیم. بهینه سازی نرخ تبدیل یکی از مهمترین کارهایی است که مدیران سایت­ها باید با آن آشنا باشند و تکنیکهای آن را در سایت خود بکار گیرند، امیدوارم که نکات مطرح شده در این مقاله به شما کمک کند تا نرخ تبدیل سایت خود را بهینه سازی کنید.

print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
02136124922